ORIENTAČNÍ KALKULACE ÚSPOR
Doplňte spotřebu v Kč/rok
Spotřeba el. energie (domácnost + bojler)

Spotřeba plynu
(topení + vaření)


Spotřeba el. Energie
(TČ+domácnost)
COP-4,232 778 Kč
COP-4,630 657 Kč
COP-4,6
s EVI
26 518 Kč
Celková úspora domácnosti
COP-4,226 222 Kč
COP-4,628 343 Kč
COP-4,6
s EVI
32 482 Kč
Akce

Výprodej a instalace tepelných čerpadel model 2014

Více informací o akci

Služby
Poradenství
Servis a záruka
Dodávka
Montáž
Zelená úsporám
Tepelná čerpadla
Co je tepelné čerpadlo?
Jak funguje?
Jak vybrat?

Tepelná čerpadla - jak fungují, výhody a nevýhody


Zajímáte se o koupi tepelného čerpadla, ale nemáte o nich dostatek informací? Přečtěte si:

 1. Co je to tepelné čerpadlo?
 2. Jak tepelné čerpadlo funguje?
 3. Jak si vybrat správné tepelné čerpadlo, pro vaše potřeby?
 4. E-shop http://www.topeni-th.eu
 

1. Co je to tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je v současnosti jedním z nejčastěji instalovaných zdrojů ekologického vytápění u nás i v zahraničí. Mnoho z investorů nebo stavebníků touží po co možná nejlevnějším vytápění, levných energiích, dostatku tepla a maximální míře komfortu s bezstarostným provozem. V naší zemi je tepelné čerpadlo jedním z mála zdrojů tepla, které všechny tyto tužby splňuje.
Nejpoužívanější princip tepelného čerpadla je v uzavřeném chladícím okruhu se čtyřmi dalšími komponenty. Jde o kompresor, expanzivní trysku a dva výměníky - kondenzátor a výparník. Celá funkčnost je založena na reverzním cyklu. 
Energie ze slunce, uložena ve vzduchu, vodě nebo v zemi, se přivede na výparník, kde své skupenské teplo předá chladícímu okruhu a tím se chladivo vypaří do plynného stavu. V dalším taktu se pak chladiva v kompresoru znásobí a tím naroste i jeho teplota. 
Chladivo se v oběhu dostává na další výměník – kondenzátor, zde předá své teplo do topné vody a tím zkapalní. Posledním článkem v jednom cyklu je průchod expanzní tryskou a cyklus se opakuje. Obvykle nejvíce energeticky náročným prvkem celého systému je kompresor, který pro svou funkčnost spotřebovává největší podíl elektrické energie potřebné na provoz tepelného čerpadla.
 

Na co je vhodné tepelné čerpadlo?

 • vytápění objektů
 • ohřev teplé vody
 • ohřev sezónních i celoročních bazénů
 • zdroj tepla pro vzduchotechniku
 • klimatizace, chlazení
 • ostatní aplikace, kde potřebujeme dostatek tepla
 

Kde instalovat tepelné čerpadlo?

 • rodinné domy
 • rekreační objekty
 • bytové domy
 • průmyslové a komerční objekty

 

Proč s vybrat tepelné čerpadlo? Jeho klady a zápory.

+ vysoká míra hospodárnosti provozu

+ bezobslužný komfortní zdroj

+ ekologický zdroj vytápění

+ nejlepší poměr cena/výkon = prvotní investice/návratnost

- vyšší pořizovací náklady než jsou obvykle zdroje pro vytápění

 

2. Jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo funguje podobně jako lednice v kuchyni, kterou všichni známe. V lednici je zima a za lednicí je teplo. 
U tepelného čerpadla je jedna jednotka v domě a jedna jednotka venku. V zimě se venkovní jednotka chladí pomocí kompresoru a okolní, byť chladný vzduch, jednotku ohřívá. Toto teplo se předává do vnitřní jednotky (v podstatě lednice zapojená naopak).
Při příliš nízkých venkovních teplotách ztrácí klasické tepelné čerpadlo vzduch-voda svoji účinnost. Dnes jsou již vyvinuty nové technologie tepelného čerpadla voda-vzduch s AVI technologií, která posouvají hranici vysoké účinnosti až na venkovní teplotu -25°C, což by v našich klimatických podmínkách mělo být dostatečné. Při poklesu teplot pod tuto hranici (-25°C) opět klesá efektivita tepelného čerpadla.
Další možností je instalace tepelného čerpadla voda-voda, kde se využívá pro ohřev venkovní jednotky vodu ve studni, kde je teplota téměř stejná i v největších mrazech. Princip fungování tepelného čerpadla je stejný.
Tepelné čerpadlo země-voda pracuje stejně jako výše uvedené typy, ale venkovní jednotka (registr) je uložena v zemi. Je zapotřebí poměrně velký pozemek, kde se tento registr zabuduje.
Poměr mezi elektrickou energii a topnou energii se nazývá topný faktor tepelného čerpadla. Hodnota topného faktoru se pohybuje od 2,7 – 5, podle toho v jakých podmínkách tepelné čerpadlo pracuje. Čím nižší je výstupní teplota tím vyšší je topný faktor.
 
Pro zjednodušení: 1KWh elektrické energie stojí cca 5,4 Kč. Pokud máte tarif pro ohřev vody, tak v nízkém tarifu NT (noční proud) platíte okolo 2,2 Kč/KWh, ale jen 8 hodin denně. Pokud máte tepelné čerpadlo, cena elektrické energie bude 22 h denně cca 2,8Kč/KWh. Jestliže topný faktor je např. 4,5 tak to znamená, že z jedné kilowatty elektřiny vyrobíte 4,5 kilowatty tepla a to znamená, že 1 kilowatt tepla vás stojí 2,8:4,5=0,62 Kč/KW.
 
Kilowatt plynu stojí okolo 1,7 Kč za předpokladu, že máte moderní a drahá kondenzační kotel. Pokud máte obyčejný kotel s účinností spalování a předávání tepla okolo 80% tak Vás 1 KW stojí 2,2kč.
 

Výhody tepelných čerpadel VZDUCH-VODA

 • nižší pořizovací náklady 
 • rychlejší návratnost investovaných prostředků
 • nejsou nutné zemní práce, nezničí vám celou zahradu
 • celá zahrada vám zůstane k dispozici
 • snadný a levnější servis vzduchových čerpadel
 • nízký tarif pro celou domácnost
 
Nejlepší odpovědí jsou prodejní výsledky. Prodej tepelných čerpadel prudce roste a to nejen v zahraničí, ale také u nás. 
 

Proč zvolit tepelná čerpadla?

Hlavním důvodem pro koupi tepelného čerpadla jsou peníze, které díky modernímu a ekologickému vytápění ušetříte na provozu vašeho domu. Ceny energií v posledních letech rostou více než je zdrávo a jedinou obranou proti vysokým platbám za plyn a elektřinu je snížení své závislosti na monopolních dodavatelích těchto energií. 
Tepelné čerpadlo je skvělou příležitostí, jak toho dosáhnout. Peníze, které zaplatíte za tepelné čerpadlo se vám při současných cenách energií vrátí opravu rychle zpět. 
Tepelné čerpadlo je jediná technologie, která poskytuje komfort plynového vytápění. V létě se nemusíte starat a shánět zásoby paliva na zimu nebo vynášet popel.
Tepelné čerpadlo vám umožní jednoduše a levně využívat i další technologie ve vašem domě. K tepelným čerpadlům lze snadno doplnit například řízené větrání, která bude stát výrazně méně než běžné samostatně větrací systémy.
Pokud máte čerpadlo s vrty, můžete snadno pro svůj dům získat klimatizaci, která pracuje celoročně v podstatě bez provozních nákladů.
Tepelné čerpadlo je k životnímu prostředí mnohem ohleduplnější než jiné zdroje tepla, je ekologičtější. Jeho používáním se výrazně snižují emise skleníkových plynů a dalších škodlivin. Proto jsou tepelná čerpadla výrazně podporována Státním fondem životního prostředí v dotačním programu Zelená úsporám.
 

3. Jak si vybrat správné tepelné čerpadlo, pro vaše potřeby?

Typ tepelného čerpadla by měl být vybírán s ohledem na konkrétní podmínky lokality. Například v chladných horských oblastech není efektivní využívat tepelné čerpadlo vzduch-voda, ale raději investovat do systému s hlubinným vrtem nebo plošným korektorem. Pokud, ale máme malou zahradu, kde by bylo problematické umístit hlubinný vrt a bydlíme v oblasti s mírnějším klimatem, je výhodnější zvolit tepelné čerpadlo vzduch-voda.